קרן השתלמות לעצמאים

דוח שנתי

כל מי שמבין בתחום שוק ההון, יודע כי אחד מאפיקי ההשקעה המשתלמים ביותר הוא השקעה באמצעות קרנות השתלמות. קרן השתלמות היא משתלמות מכמה בחינות - היא השקעה טובה לטווח קצר או בינוני, הכספים המושקעים בה צוברים ריבית, והחשוב מכל - היא טומנת בחובה הטבות מס משמעותיות! את קרן ההשתלמות ניתן לפדות כעבור 6 שנים ולקבל פטור מלא ממס (בתנאים מסוימים) וזה טוב יותר מ(כמעט)כל חיסכון לטווח קצר או בינוני הקיים בשוק. אז אם אתם עצמאים המעוניינים לחסוך, כתבה זו היא בשבילכם. עוד על קרנות השתלמות לעצמאים בכתבה הבאה.

כיצד עצמאים יכולים לחסוך באמצעות קרן השתלמות?

חשוב להדגיש כי קרן השתלמות מיועדת לא רק לשכירים (אשר חלקם מקבלים את הקרן כהטבה סוציאלית בהתאם לחוזה העבודה), אלא גם לציבור העצמאים. אם יש לכם עסק קטן או אם אתם מוגדרים כעוסקים מורשים או זעירים, תוכלו לחסוך באמצעות קרן השתלמות. כמובן שבניגוד לשכירים, העצמאי הוא זה שחוסך ואין את החלק של המעביד (כמו אצל השכירים), אך ההטבות היתרונות עדיין קיימים גם עבור העצמאים! עובד עצמאי יכול להפריש בעצמו עד 7 אחוזים משכרו החודשי לקרן השתלמות (עד תקרה מסוימת הקבועה בחוק), וכך ליהנות מכל היתרונות של קרנות השתלמות. יש לציין שכדאי לעקוב אחר החקיקה בנושא זה מכיוון שהתקרה לחיסכון של העצמאים לקרן השתלמות משתנה מדי פעם וכך גם תנאים נוספים. כל מה שצריך לעשות זה ליצור קשר עם הבנק או עם יועץ השקעות, לפתוח קרן השתלמות, להחליט על הסכום אותו מפרישים מדי חודש ולהתחיל לחסוך! כעבור 6 שנים, ניתן יהיה לפדות את הכסף שהצטבר (הכולל גם ריבית כמובן) ולא לשלם כל מס על סכום זה (על פי תנאים שנקבעו בחוק). זוהי בהחלט הטבה משמעותית שלא קיימת ברוב סוגי החסכונות.

קרנות השתלמות לעצמאים - בעיקר יתרונות!

ישנם סוגים רבים של קרנות השתלמות במגוון מסלולי השקעה, אך העיקרון של כל הקרנות הללו הוא פשוט - החוסך מקבל פטור מלא ממס על הסכום שהצטבר, אם הוא פודה את הכסף לאחר 6 שנים לפחות (לפרטים נוספים). לדעת אנשי מקצוע רבים בשוק ההון, קרן השתלמות היא האופציה הטובה ביותר לחיסכון לטווח הבינוני, וזאת בעיקר בשל הטבות המס שצוינו. השילוב של חיסכון הצובר ריבית והטבות מס משמעותיות, מהווה יתרון משמעותי על פני אפיקי חיסכון אחרים. מצד שני קרנות השתלמות כוללות רק מרכיב של חיסכון ולא מרכיבים אחרים הקיימים בחסכונות אחרים (למשל מרכיבים ביטוחיים) וחשוב לדעת זאת. יתרון חשוב נוסף הוא הגמישות של החוסך העצמאי. ניתן להחליט כמה חוסכים מדי חודש ואפשר בהחלט גם לשנות את גובה החיסכון על פי הצרכים של החוסך. והחושב מכל - לא צריך לחכות עד גיל פנסיה על מנת למשוך את הכסף ולקבל הטבות מס (כמו במקרה של קרנות פנסיה, ביטוחי מנהלים וקופות גמל), אלא ניתן למשוך את הכסף כבר לאחר 6 שנים. זה הופך את קרנות ההשתלמות לעצמאים לחיסכון מושלם לטיול, לרכב חדש, לשדרוג העסק ועוד. חשוב להוסיף כי אין חובה למשוך את הסכומים שהצטברו לאחר 6 שנים, וניתן בהחלט להמשיך ולחסוך ולמשוך את הכסף גם לאחר מכן.

לסיכום, עבור ציבור העצמאים המעוניינים לחסוך לטווח קצר ובינוני, קרן השתלמות היא אופציה מושלמת מכל הבחינות. מומלץ כמובן להתייעץ עם איש מקצוע המבין בתחום בטרם מתחילים לחסוך, וכדאי גם לבצע סקר שוק מקיף ולהשוות בין התנאים של החברות השונות דרכן חוסכים.